Okuma Süresi 2 dk.

Suya düşen telefon nasıl kurutulur, en etkili kurutma yöntemleri nelerdir ve ilk anda neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiğini bu yazımızda ele alacağız.

suya düşen cep telefonu

Yaz aylarında, özellikle tatil zamanlarında suya düşen cep telefonu vakaları oldukça artıyor. Tabi, telefonunuzun sıvıyla olan teması sadece yaz aylarında havuz ya da denize düşmesiyle sınırlı değil. Telefonunuzun sıvıyla temasının yüzlerce yolu var.

Günümüzde üst model cep telefonlarının çoğunda sıvı temasına ya da suya düşmeye karşı IP68 koruması var. Biz yine de böyle bir durumda  neleri yapıp neleri yapmamanız gerektiğini bilmenizin faydalı olacağını düşünüyoruz. Çünkü her cep telefonu IP68 korumasına sahip değil.

Dilerseniz buradan IP68 koruma nedir, bu özelliğe sahip telefonlar hangileri olduğunu listelediğimiz yazımıza bakarak kendi telefonunuzun bu özelliğinin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Cep telefonu suya düştüğünde yapmanız gerekenler;

Telefonunuzu hemen sudan çıkarın.

Suya düşen telefonun suda kalma süresi tekrar çalışır hale getirilmesi açısından çok önemli. Birkaç saniye su altında kalan bir telefonun tekrar çalışma şansı, yirmi saniye veya daha fazla suda kalan bir telefondan çok daha yüksektir.

Telefon kapanmışsa açmaya çalışmayın.

Telefonunuzu sudan çıkardığınızda hala açıksa olabildiğince çabuk bir şekilde kapatın. Telefonunuz kapalıysa açmaya çalışmayın ve hiç bir tuşa basmayın. Aksi halde kısa devre yapabilir ve mevcut durumu daha kötü bir hale sokabilir.

Çıkarılabilir parçaları çıkarın.

SIM kartı ve mikro SD yuvasını çıkarın. Pil çıkarılabiliyorsa çıkarın. Sıvının daha fazla  hareket etmemesi için telefonu aşırı sallamamaya dikkat edin.

Yumuşak bir havluyla kurulayın.

Kağıt havlu veya yumuşak ve tüy bırakmayan bir bezle dikkatlice kurulayın. Şarj soket girişi, kulaklık giriş yerlerinden olası sıvıları çıkarmak için çıkış yönüne doğru bir miktar telefonu sallayın.

Hava akımı olan bir yerde kurumaya bırakın.

Hava akımı olan yerde telefonunuz daha doğal bir şekilde kurumaya başlayacaktır. Üzerinden en az 24 saat geçtikten sonra telefonunuzu açarak kontrol edin.

Suya düşen telefona bunları yapmayın;

Telefonunuzu açmaya çalışmayın.

Telefonu açmaya çalıştığınızda muhtemelen kısa devre olacağından her zaman suya düşen telefonu açmaya çalışmaktan kaçının.

Telefonunuzun İçine üflemeyin.

Telefonun açıkta olan bölgelerinden içine üflemeniz içerideki sıvıyı daha derinlere itebilir.

Telefonunuzu mikrodalga cihazına koymayın.

Bu size tuhaf gelebilir ancak bu yönteme başvuranların olduğunu biliyoruz.

Saç kurutma makinasıyla kurutmaya çalışmayın.

Suya düşen telefonu saç kurutma makinesi ile kurutmak ilk anda işe yarar gibi görünse de, yakın mesafeden yapıldığında ısınmalara sebep olduğundan durumu daha kötü hale getirebilir.

Telefonun her hangi bir tuşuna basmayın ve şarja koymayın.

Telefonunuzun tuşlarına bastığınızda ya da şarj etmeye çalıştığınızda muhtemelen kısa devre olacağından bunu yapmayın.

Peki, suya düşen cep telefonunu kurutmanın en etkili yolu hangisi?

Suya düşen telefonu kurutma yöntemlerini merak edip araştırdık. Bilinenin aksine çok farklı ve şaşırtıcı sonuçlara ulaştık. İşte o sonuçları aşağıda sizin için derledik. Kaynak videomuzu da izleyebilirsiniz.
Pirinç

Kuruma Süresi

10 Gün

Hemen söyleyelim; Suya düşen telefonu kurutmada pirincin hiç bir faydası yok, yani tam bir şehir efsanesi. İşe yaradığını bir an için düşünseniz de, günümüz telefonlarında artık çok daha az açıklık bölgeleri mevcut olması sebebiyle de bu yöntemin işe yaraması mümkün değil.
Hiçbir şey yapmamak

Kuruma Süresi

8,5 Gün

Doğru duydunuz. Pirinç ya da Silika Jel Granüllerin aksine suya düşen telefonu hava akımı olan bir yere koyduğunuzda bu iki yöntemden daha hızlı bir şekilde kuruma işlemi gerçekleşiyor. Size de beklemek düşüyor.
Vantilatör

Kuruma Süresi

2 Gün

Vantilatör ile cep telefonunuzu kurutmak yukarıda bahsettiğim diğer dört yönteme kıyasla çok daha kısa sürede gerçekleşiyor. Ancak bu yöntemde bile cep telefonunuzun kuruması için 2 günlük bir süre gerekiyor.
Silika Jel Granül

Kuruma Süresi

11 Gün

Pirincin işe yaramadığını biliyoruz. Silika jel granüllerin pirinçten çok daha iyi olduğunu düşünenler olabilir. Ancak onlar da yanılıyorlar ne yazıkki. Hatta pirincin silika jel granülden daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Daha ilginç olanı, hiçbir şey yapmasanız, bu ikisinden daha kısa sürede telefonunuz kuruyabilir.
Kedi Kumu

Kuruma Süresi

7 Gün

Bu da nerden çıktı dediğiniz duyar gibiyim. Evet yöntemler bitmiyor ve cep telefonunuz kedi kumu içerisinde diğer 3 kurutma yöntemine kıyasla daha çabuk sürede kuruyor olduğuna siz de şaşırdınız değil mi?
Elektrik süpürgesi (Hava Çıkışlı Ağız)

Kuruma Süresi

3 Saat

Cep telefonunuzun kurumasını en kısa sürede gerçekleştiren yöntem Çift hava ağızlı (emiş + üfleyiş) özelliğe sahip elektrik süpürgesi kullanmak. Hava çıkış (üfleme) tarafı ile diğer seçeneklere göre cep telefonunuzu iki buçuk saat gibi bir sürede kurutmak mümkün.

Her yolu denediğiniz halde telefonunuz hala açılmıyorsa o zaman yapmanız gereken tek şey garantisi devam ediyorsa yetkili servise götürmek, garanti süresi bitmişse profesyonel bir teknik servis hizmeti almak.

Cihaz Onarım Talep Formu
Cihaz ve iletişim bilgilerini girerek Kısa Formu doldur. Hepsi Bu!
Müşteri Temsilcimiz sizi arasın.

Korkulu rüya görmektense su geçirmeyen bir telefon kılıfı satın almak bize göre en ucuz ve kesin yöntem

50 ya da 100 liralık bir su geçirmeyen telefon kılıfı alarak kötü rüya görmekten kurtulabilirsiniz. Cep telefonunuzun suya düşmesini engellemenin en kolay, basit ve maliyetsiz yolu, tatile çıkmadan önce uygun bir su geçirmeyen telefon kılıfı edinmek. Kılıf üzerindeki boyun askıları sayesinde aynı zamanda telefonunuzu taşımak da kolaylaşıyor. Kötü rüya görmektense alacağınız küçük bir tedbir her şeyi yolunda kılar.
"Şans tedbirli kişilerin cephesinde savaşır.”
Euripides

Sonuç olarak;

Cihazınızı mutlaka bir teknik servise götürün.

Hatırı sayılır bir paraya aldığınız telefonunuzun başına eğer böyle bir durum gelirse, işi şansa bırakmayın deriz.
Günümüzde cep telefon hiç bir iş, işlem yapamıyoruz. Tatsız durumlar yaşamamak için tedbirli olmakta fayda var. Telefonunuz sıvı temasına maruz kaldıktan sonra çalışsa bile sonradan oluşabilecek arızalara karşı telefonu vakit geçirmeden teknik servise götürmenizi tavsiye ederiz.

Son

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir